RSS blog na iDNES.cz

Martin Horský :: Británie v útržcích novin

Ukázky

Vánoce, pardon, Zimní svátky, totiž, vlastně ne... Veselé Vánoce!

"Další idiot," pomyslel by si nejspíš tiskový mluvčí města Birmingham, kdybyste mu ve spravedlivém rozhořčení zavolali a vyjádřili se, že Vánoce hodláte bránit do roztrhání těla. Po přečtení zpráv, že zdejší městský úřad zrušil tradiční oslavy Vánoc a nahradil je jakýmsi "Zimstivalem", byste asi byli pěkně v ráži. Taková svatokrádež! Pokud byste ale mluvčího pustili ke slovu, dozvěděli byste se, že Zimstival (v originále Winterval) se sice v Birminghamu odehrál, ale pouze v letech 1997 a 1998. A už vůbec ne proto, aby nahradil Vánoce, ale aby nalákal lidi do zrekonstruovaného městského centra. Protože probíhal se od listopadu do ledna, v jeho rámci se uskutečnily i další akce, včetně vánočních oslav se všemi tradicemi, které k nim v Anglii patří...

Cynik by mohl poznamenat, že zdejší tradicí je i Vánoce rušit. To se ale stalo pouze jednou, když Oliver Cromwell v roce 1647 usoudil, že hodování a veselí o svatém dni je nemorální. Když se pak v roce 1660 odebral na smetiště dějin, nemorální Britové Vánoce opět obnovili a ty se tak mohly zcela svobodně slavit až do 21. století tedy jak se snaží tvrdit mnohá média, která pravidelně šikují masy svatých ochránců Vánoc proti hordám politicky korektních nepřátel. Pak už stačí jen zavelet k útoku. Třeba na městský úřad v Readingu, který občanovi zakázal vánoční výzdobu. Taková svatokrádež!

Kdyby však ochránci vyrazili na pomoc i fyzicky, u domu utiskovaného by je uvítaly reprobedny vyhrávající do celé ulice koledy, záře 22 000 žárovek a obrovští sněhuláci. O dvoumetrovém nafukovacím Santa-Homeru Simpsonovi a medvídkovi Pú nemluvě. K zákazu, či spíše omezení na 300 žárovek, přistoupili úředníci až poté, co si stěžovali sousedé, jejichž nervy nedokázaly po osmnácti letech najít pro tu správnou vánoční atmosféru ani zbla pochopení. Kromě toho měli na Vica Moszczynského pifku, protože třem z nich pomazal domy jakousi černou barvou. Důkazy sice neměli, ale vzhledem k tomu, že mu předtím vytáhli ze zástrčky kabel napájející ozdoby, byl viník celkem jasný. Pochopení pak Vic nenašel ani u policie, která mu poslala účet na 7400 liber za extra pořádkovou službu, protože ten jeho cirkus přilákal nejen davy návštěvníků, ale také zvýšil kriminalitu.

Ne všechny křížové výpravy za záchranu Vánoc jsou však vedeny ve jménu svaté polopravdy. Příkladem budiž bouře nevole, která se zvedla v roce 2010, kdy se rozšířila zpráva, že Červený kříž zakázal na svých pobočkách betlémy a vánoční stromky, aby se tím nedotkl muslimů. Tuto verzi potvrzovaly i výroky lidí z několika obchodů, kteří byli zákazem vánoční výzdoby pobouřeni. Přímo na stránkách Červeného kříže přitom bylo vysvětlení - kauza byla ve skutečnosti osm let stará a někdo ji jen znovu objevil v online archivu deníku Daily Mail, kde je bohužel uvedena bez data publikování. Podle prohlášení Červeného kříže jsou v jeho obchodech symboly víry, včetně betlémů a stromků, skutečně zakázány a to proto, že organizace působí po celém světě a musí být přísně neutrální, bez spojení s jakoukoliv vírou. Tento argument působí rozumně, takže pro nezasvěceného člověka je v podstatě nemožné určit, kde je pravda. Mohl by skutečně vánoční stromek v londýnském obchodě způsobit potíže humanitární misi v nějaké arabské zemi? Díky rychlosti přenosu informací je to v podstatě za rohem. Nevím. Jen doufám, že Červený kříž jednoho dne neobjeví, že jeho symbol je i symbolem křesťanství a nezmění ho na politicky korektní skvrnu ba flek.

Z výše uvedeného můžete mít pocit, že si ze zákazů Vánoc jen utahuji. Ani náhodou, pouze jsem se snažil poukázat na to, že médii oblíbená strana svatých bojovníků za práva utlačovaných tradic vždy nepoužívá jen férové zbraně a uvádí polopravdy. Existuje ale i hodně kauz, kde byly i pouhé zmínky o Vánocích skutečně zakázány z důvodu politické korektnosti. Udělaly to školy, obecní úřady i soukromé firmy. Nikdy jsem ale nenarazil na nějaké obecné vládní nařízení či dokonce zákon. Obvykle se spíše jednalo o onoho pověstného "iniciativního blbce". Když ale takový "politicky uvědomělý" člověk seděl na vysokém místě, měla ostudu i velká organizace.

Příkladem za všechny budiž Britská dopravní policie, kde v roce 2009 ředitelka marketingového oddělení Alison Locková změnila plakáty oznamující zvýšený počet policistů sloužících o Vánocích. Aby se necítili dotčeni lidé, kteří Vánoce neslaví, stala se z "Christmas presence" "Holiday presence". S přimhouřením očí by šlo říct, že "Sloužíme o Vánocích" se změnilo na "Sloužíme o dovolených". Zvedla se vlna odporu s tím, že to v angličtině ani nedává smysl. Omyl. Každý si za "holiday" stejně okamžité dosadí "Christmas" a ve stejný okamžik i rozšíří řady bojovníků proti politické korektnosti. Právem. Takže, veselé Vánoce a hrrrr na ně!

zpět na ukázky